Deri Cüzdan Bakımı Nasıl Yapılır?


Deri cüzdan ve çantalarınızın ömrünü uzatın.

Her şeyin kullanıp atıldığı şu modern dünyaya inat, çocuklarınıza hatta torunlarınıza el yapımı eşyalarınızı yadigar bırakabilirsiniz.

deri bakımı
İyi kaliteli bir deri cüzdan kullandıkça güzelleşir ve kendine has dokularını ortaya çıkarır. Eskidikçe karakter kazanır ve yıllar geçtikçe gerçek değeri anlaşılır. En önemli özelliklerinden biri de uzun ömürlü olmasıdır. Birkaç basit adımla deri cüzdan ve çantalarınızın bakımını yaparak ömrünü ve sağlamlığını koruyabilirsiniz.


1- Cüzdan ve çantanızı lekelere karşı özenle koruyun
Kullandığımız deriler doğal şekilde tabaklanır ve üretim aşamamız da tamamen geleneksel yöntemlerden geçer. Derinin doğal dokusunu korumak için son kat cila ya da boya kullanmıyoruz. Böylece derinin kullanıldıkça güzelleşen doğal bir patina geliştirmesini bekliyoruz. Cüzdan ya da çantalarınızı lekelere karşı korumak için azami özen göstermenizi istiyoruz.

ıslak deri bakımı
2- Deri cüzdan çok ıslanmış ise:
Cüzdanın içindekileri boşaltıp doğal halinde yavaşça kurutun. Oda sıcaklığı en idealidir. Saç kurutma makinasını kesinlikle kullanmayın. Hızla kuruyan deri kimyasal yapısını değiştirir ve lifleri sertleşir. Emin olun ki bu isteyeceğiniz son şeydir.

kuru deri bakımı
3- Deri cüzdan çok kuru ise:
Zamanla deri kendi içindeki yağı kaybeder ve lifleri kuruyarak çatlamaya başlar. Bu durum deride kalıcı deformasyonlara sebep olur ve deri dayanıklılığını kaybeder. Önlemek için ayakkabılar için satılan balmumu esaslı waxlar işe yarayacaktır. Hatta temiz ve renksiz el kremi (ya da vazelin) bile kullanabilirsiniz. Temiz bir süngere az miktarda krem sürün ve bunu deriye dairesel hareketlerle yedirin. Bu işlemi her ağır deri temizliği sonrasında veya yılda bir defa yapmanızı tavsiye ederiz.

çizik deri temizliği
çizik deri bakımı
4- Deri cüzdan çizilmiş ya da kirlenmiş ise:
Ağır lekeler var ise sirke ve arap sabunu iyi bir temizleyicidir. Sirke ve arap sabununu karıştırıp bir beze az miktarda yedirin ve deriyi ovalayarak silin. Sonrasında kalıntıları temizlemek için nemli pamuklu bir bez ile silmeniz yeterlidir. Kesinlikle ama kesinlikle ıslak mendil kullanmayın! Bu işlemlerden sonra madde 3'teki gibi deriyi bakım kremleri ile yağlayabilirsiniz.

5- Cüzdanı tıka basa doldurmayın:
Deri doğası gereği esneyebilir ama geri dönmez. Cüzdanınızı kapasitesinden fazla doldurmaya başladığınızda o size uyum sağlar ama artık deforme olmuştur. Doğru miktarda kart/nakit taşımaya alışın, cüzdanı rahat bırakın :)

6- Deri hava almalıdır:
Kullanmadığınız cüzdanları saklarken plastik poşetlere sarmayın. Deri de sonuçta cildiniz gibidir ve hava almaya ihtiyacı vardır.