Deri Saat Kayışlarının Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

En sevdiğiniz saatinizi deri kayışınızla kullanmaktan mutluluk duyduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Havalar ısınmasıyla ve saatin uzun süreler boyunca bilekte takılı kullanılmasından dolayı deri kayışlar teri emerek zamanla koku yapabilir, doğaldır. Doğru bir bakımla hem derinin ömrünü uzatmak hem de oluşabilecek nahoş kokuları engellemek mümkün. 

saat kayışı bakımı

Bir deri kayışı uzun ömürlü kullanmanın yolu onu temiz ve bakımlı tutmaktan geçiyor. Bu şekilde ömrünü uzatabilirsiniz. Deri saat kordonuna nasıl bakım yapabileceğinize adım adım göz atalım. 

  • Öncelikle saat kasasından deri kayışınızı çıkarın. 
  • Deri yüzeyi çok kirliyse kuru bir bez yardımıyla yüzey kirini temizleyin ya da yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Sert cisimler deriyi çizebilir.
  • Yumuşak ve temiz bir beze az miktarda arap sabunu (yoksa sıvı el sabunu) sürerek suyla ıslatın ve suyunu iyice sıkın.
  • Bu sabunlu-nemli bezi kullanarak kayışı yuvarlak hareketlerle temizleyin. Tamamen temizlendiğine emin olana kadar bu adımı tekrarlayabilirsiniz.
  • Bir başka temiz bez alın ve kayışta sabun kalıntısı kalmadığından emin oluncaya dek silin.
  • Kayışı kendi halinde kurumaya bırakın. Doğrudan güneş ışığına ya da ısı kaynağına maruz bırakmayın. Bir sonraki aşamaya kadar iyice kuruduğundan mutlaka emin olun.
  • Derinin yumuşak ve bakımlı olması için kuruduktan sonra deri bakım kremi uygulayın. Bakım kremi, deri malzemenin mümkün olduğunca yumuşak ve esnek olması için derinin nemli kalmasını sağlar. Buradan deri bakım kremi kullanım talimatlarını adım adım takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bakım Tüyoları

Deri kayış koku yapar mı?

Tüm deri ürünleri değişimli kullanmak en iyisidir. Örneğin deri ayakkabılar bir süre giyildikten sonra dinlenmeye bırakılmalıdır. Deri kayışlar için de aynı şey geçerlidir. Bir süre kullandıktan sonra mutlaka havalanması için kenara bırakılmalıdır. Kokuyu maskelemek için parfüm vb. şeyler kullanılmamalıdır. aksi halde daha kötü bir koku ortaya çıkacaktır. 

Deri saat kordonu terleme yapar mı?

Evet bilek terler ama deriden dolayı değil. Metal/silikon/deri farketmez; Hava almayacak kadar sıkı takılmış her kordon terlemeye sebep olur. Bunların içinde deri ter emici özelliğe sahip olduğu için en sağlıklı üründür. Terlemeyi önlemek ya da azaltmak için kordon ile bilek arasına en az bir parmak girecek kadar boşluk kalmasına özen gösterilmelidir. Özellikle yazın sıcak havalarda deri kayışa sahip saatinizi iki gün üst üste takmamalı, güneş görmeyen bir yerde ter ve nemin havalanmasına izin vermelisiniz.

Deri saat kordonu nasıl yumuşatılır?

Uzun zamandır takmadığınız bir kayış varsa ya da ağır bir temizlikten sonra kurumaya bıraktıysanız öncelikle yumuşaması için bakım kremleri kullanılmalıdır. Deri ayakkabı waxları da işinizi görecektir. Kullandığınız deri bakım kremlerinin doğal malzemeden üretilmiş olmasına ve iyi kalitede olmasına özen gösteriniz. Roarcraft bakım kreminin uygulama talimatlarını bu linkten okuyabilirsiniz. Eğer kayışın su geçirmez olmasını istiyorsanız “waterproof” özellikli deri spreyleri de kullanabilirsiniz. Yine de bu kayışınızın sudan etkilenmeyeceği anlamına gelmeyebilir. 

deri saat kayışı bakımı

Deri kayışlar kıyafetlerinizi tamamlayan harika bir aksesuar olduğu için bakımına özen göstermelisiniz. Bu yazıda koku yapan deri saat kayışının nasıl temizleneceğine değindik. Gördüğünüz gibi deri kayışları evde temizlemek hiç de zor değil. Kayışın kalitesini korumak ve dayanıklılığını arttırmak için (kullanıma göre) 3-6 ayda bir bu bakımı yapmanızı tavsiye ederiz.