Kışın Gezilecek 4 Harika Rota

1- Transilvanya, Romanya

Evet, şaka yapmıyoruz. Bram Stoker'ın 1897'de yazdığı meşhur Dracula romanındaki Bran Şatosunu görmek ve buradaki gotik havayı solumak oldukça heyecan verici olacak. Hele mevsim kış ise..

dracula, transilvanya bran şatosu

Natasha von Geldern

Hediyelik olarak alabileceğiniz en güzel ürünlerden biri de "vampir şarabı" :) 

vampir şarabı

 

2- Venedik, İtalya

 Kış ayları aslında Venedik için en sakin dönem sayılabilir. Zaten yazını sonbaharını biliyorum diyorsanız ve Şubat ayındaki karnavalları görmek istiyorsanız şimdi hazırlık yapmanın tam sırası.

venedikte kış

Jo Rodgers

Kalabalık yerine romantizmi ve pusu tercih edenleri müthiş bir atmosfer bekliyor olacak. Bu arada dikkat edin, yanınıza bot çizme alın sel ihtimallerine karşı :)

 

3- Endülüs, İspanya

İspanya'nın güneyi, Afrika'nın kuzeyi: Kışın ortasında biraz daha ılıman iklimlere kaçmak istiyorsanız Endülüs iyi bir alternatif olabilir. 

endülüs manzara

Günümüzde de iki kıtanın bağlantısını sağlayan bu güzide topraklarda birçok kültür iz bırakmış. Bu topraklarda medeniyetin tohumları, Akdeniz’den gelen Fenikeliler ve Grekler, göçen Avrupalı kavimler, İspanyollar ve İslam medeniyeti, Romalılar ve Yahudiler... Hepsinden bir parça var bu sıcak topraklarda.

 

4- Abisko, İsveç

Kışın seyahat söz konusu olduğunda kuzey ışıkları (Aurora Borealis) ilk akla gelenlerden biridir. Bu ışık şovu dünyanın kuzey topraklarına geçilmiş en güzel kıyak olsa gerek. 

kuzey ışıkları, abisko

Hayatınızın sonuna dek unutamayacağınız bu muhteşem görsel şölen için soğuk kış aylarını beklemek gerek. Öyle her zaman her yerde izlenebilen bir olay değil. Bunun için en uygun rotalardan biri İsveç'teki küçük Abisko şehri. Burada turlar size ekipman sağlıyor, gece boyunca uygun ışığı yakalamak için bir oraya bir buraya koşturuyorsunuz. Hatırlatalım, burada yollar yol değil, çileniz çekilecek gibi değil. Soğuk bir yandan, yorgunluk bir yandan vuracak. Ama dediğimiz gibi, hayatınız boyunca unutamayacak ve tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz :)