Kalem Çeşitleri ve Birkaç Kalem Tavsiyesi

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin kalemlerin modası hiç geçmiyor. Hala not alıyor, yazıyor ve çiziyoruz. Kimimiz bunun hakkını vererek en özenli haliyle, kimimiz işini görecek kadar yapıyor. Ve herkesin hayatında mutlaka bir yeri var. Belki iç sesi, belki okuduğu kitaptan bir alıntı, belki sadece alınacaklar-yapılacaklar listesi. Ne yazılıp çizildiği kadar buna aracı olan kağıt ve kalem de bu eylemin başrolü. Kağıdın kalitesi, hamuru, gramajı; kalemin türü, mürekkebi, uç kalınlığı ortaya ne çıkacağını belirliyor. Şu kalem sadece şunun için kullanılır, bu kağıda sadece bu yapılır gibi katı kurallar çerçevesinden bahsetmiyorum. Çünkü insanın yaratıcılığını ve becerilerini burada da görüyoruz.

kalemlik tavsiye

Koleksiyonluk Kalem Tavsiyeleri

  1. Graf Von Faber Castell Guilloche
  2. Pelikan Siyah Versatil Kalem M400
  3. Diplomat Traveller Tükenmez Kalem Çelik
  4. Montblanc Meisterstück Classique Roller Kalem
  5. Roarcraft Pirinç Özel Yapım Jel Kalem
  6. Montblanc Frederic Chopin Dolma Kalem
  7. Graf von Faber Castell Tamitio Black Edition Fineliner Kalem

 Ama önce kalemleri türlerine göre tanıyalım;

Kurşun Kalem (Lead Pencil) Nedir?

Kurşun kalem, kâğıt üzerine yazı veya çizim için kullanılan, yazıcı kısmı çoğunlukla kil ve grafitten üretilen kolayca silinebilen kalemlerdir. Yazıcı kısmı çoğunlukla ahşap olmak üzere plastik veya metalle de kaplanmaktadır. Sert ve tok 9H ile yumuşak ve koyu 9B arasında değişen dereceye sahiptir.
(Kurşun kalemlerin çekirdeğinde karbon bulunduğu için elektrik iletkeni olduğunu biliyor muydunuz?)

Tavsiyemiz: Graf Von Faber Castell Guilloche Modeli

faber castell

Versatil Kalem Nedir?

Bir çoğumuzun uçlu/basmalı kalem olarak bildiği mekanizmalı kalemlerdir. Kullanılan uçlar karbondan yapılmıştır. Uç kalınlıkları 0.2 ile 5.60 arasında çeşitlense de en yaygın kullanılanları 0.5 ve 0.7dir.

Tavsiyemiz: Pelikan Siyah Versatil Kalem M400 Modeli

pelikan

Tükenmez Kalem (Ballpoint) Nedir?

“A o nedir? Hiç görmedik.” demediğinizi biliyorum herkesin gözünde sarı-lacivert kalemler canlandı bile değil mi? Tükenmez kalem, yağ bazlı çabuk kuruyan özel mürekkebi sayesinde günlük hayatta en çok tercih edilen kalemlerdendir. Ucundaki küçük bilye sayesinde mürekkebi yüzeye aktarır. Çoğunlukla mavi, siyah ve kırmızı renkleri tercih edilir. Peki neden tükenmez kalem diyoruz? Yaklaşık iki-üç km kadar bir çizgi çizebildiği için.

Tavsiyemiz: Diplomat Traveller Tükenmez Kalem Çelik D10061083 Modeli

Diplomat

Roller Kalem (Rollerball) Nedir?

Çoğumuzun pilot olarak bildiği bu kalemlerin mürekkebi su bazlı olduğu için tükenmez kaleme göre mürekkebi daha sıvıdır. Mürekkebi daha akıcı olduğu için yazım kolaylığı sağlar ve kağıt kolayca emer. Ancak mürekkebi daha hızlı tükenir.

Tavsiyemiz: Montblanc Meisterstück Classique Roller Kalem 02865 Modeli

mont blanc

Jel Kalem (Gel Pen) Nedir?

Su bazlı jel mürekkebi kıvam olarak tükenmez kalemle pilot kalem mürekkeplerinin ortasındadır. Bu da bulaşıcılığını azaltırken yazım kolaylığını arttırır. Yani jel kalemler roller kalem konforuyla tükenmez kalem performansını bir arada sunar. İmza kalemi olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz pirinç özel yapım jel kalemlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Tavsiyemiz: Roarcraft Pirinç Özel Yapım Jel Kalem

pirinç kalem

Dolma Kalem (Fountain Pen) Nedir?

Divite benzeyen dolma kalemlerin mürekkebi su bazlıdır. Divit mürekkebe batırılarak kullanılırken dolma kalemlerin mürekkep haznesi vardır. Kalem mürekkebi hazneden bir kanal aracığıyla geçirerek uca ve de yer çekimi ve kılcallık sayesinde sayfaya yazar. Hazneyi mürekkep ile doldurmak, ya elle ya da piston işlevi gibi dahili bir doldurma mekanizmasıyla emilerek sağlanır. Kartuşlu olanları da mevcuttur.

Tavsiyemiz: Montblanc Frederic Chopin Dolma Kalem 106514 Modeli

mont blanc

Keçeli Kalem (Felt-tip/Fineliner Pen) Nedir?

Keçeli kalemlerde (marker) liflerden yapılmış bir uç bir emme-taşıma ve bir mürekkep deposu bulunur. Mürekkepleri pigment, su, yağ veya alkol bazlıdır. Pigment ve su bazlılar kağıda yazmak için uygundur. Alkol ve yağ bazlılar ise genelde kalıcıdır ve farklı yüzeylerde (plastik, metal, cam gibi) kullanılır En ince olanları yazmak için, orta kalınlıkta olanlar renklendirme ve çizim için,  kalın olanlar büyük punto yazabilmek için kullanılır (beyaz tahta kalemi vb.). Markerların geniş uçlu parlak ve şeffaf mürekkeplileri fosforlu kalem olarak bilinir.

Tavsiyemiz: Graf von Faber Castell Tamitio Black Edition Fineliner Kalem 141595

faber 

Stylus Kalem Nedir?

Mobil cihazlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda kullanılabilen komut girmeye yardımcı teknolojik kalemlerdir. Pasif ve aktif olarak ikiye ayrılır. Pasif-kapasitif olanlar lastik,iletken köpük ya da metal ucuyla dokunmatik ekranlarda parmak işlevi görür. Aktif-dijital olanlar cihazla eş teknolojiye sahiptir. Basınç hassasiyeti, avuç içi algılama ve programlanabilir olmasıyla cihazla iletişim kurar.
(Aktif stylus olan Apple Pencil için tasarladığımız kalemlik için tıklayınız.)

apple pencil

 Bir sonraki yazımızda buluşana kadar envai çeşit kalemleriniz için Kibele kalemlik, minimal kalemlik veya Perge rulo kalemlik modellerini inceleyebilirsiniz.

 

BONUS: AHŞAP-PİRİNÇ JEL KALEM

Son olarak ailemize katılan iki yeni ahşap-pirinç jel kalemi de tanıtmak isteriz. Gövdeleri zebra ve maun ağaçlarından üretilen ve uçları som pirinçten bu kalemlerin üzerine isim işlemesi yapabiliyoruz.