Bauhaus Akımından Esinlenilmiş 5 Tasarım Ürün

20. yüzyılın başlarındaki sanayileşme akımı ile sanatın birleşmesiyle ortaya çıkan Bauhaus Akımı dönemin çağdaş sanat anlayışının da öncülerinden oldu. Sanatta biçim ile fonksiyonun birbirlerini tamamlayacağı düşüncesi ağır basıyordu. "Biçim işlevi izler" sözü Steve Jobs'ın da Mac bilgisayarların tasarımlarında ilham aldığı bu akımın mottosu haline geldi.

apple ve bauhaus akımı

Bu akımda sanat ve zanaat birbirinden ayrıldı ve endüstriyelleşmenin baş döndürücü hızıyla el emeği bir kenara itildi. Çünkü tasarımcılar hem sanatsal biçimler üretmek hem de bu ürünleri geniş kitlelere ulaştırmak istiyordu. Her ne kadar günümüzde zanaatin önemi ve değeri tekrardan canlanmış olsa da o dönemde seri imalat tasarımlar çok gözdeydi.

İlginizi çekebilir: Tasarımda Malzemenin Yeniden Yorumu: Mermer

Bu çağdaş akımdan esinlenerek hazırlanmış (bizim de ilham aldığımız) 7 farklı ürüne göz atalım:

wassily chair bauhaus

1- Wassily Chair (Marcel Breuer)
Modern tasarımın ikonik ürünlerinden biri olan Wassily Sandalyesi, Breuer'in 1925 yılında arasında tasarladığı ve günümüze kadar popülerliğini koruyan bir üründür.

 

bauhaus satranç takımı

2- Bauhaus Satranç Takımı (Josef Hartwig)
Münih doğumlu sanatçı Josef Hartwig, 1923 ve 1924 yılları arasında tüm taşları  temel işlevlerine indirgemek için minimal çizgiler, daireler ve kareler kullanarak  bir satranç seti tasarladı.

 

ahşap deri bardak altlığı seti

3- Oh My Deer Bardak Altlığı Seti (Roarcraft)
Bauhaus akımının sanatsal yönünü endüstriyel olarak değil de el emeğiyle biçimlendirdik. Ahşap, deri ve keçenin uyumuyla ortaya gayet sade ve şık bir ürün çıktı.

 

ilem satranç takımı

4- İlem Ahşap Satranç Takımı (Roarcraft)
Hem biçimi hem de işlevi mümkün olan en kompakt şekilde tasarlamak amacıyla yola çıktık ve 4 plakadan oluşan -yaklaşık bir kitap boyutlarında- bir satranç takımı ürettik. 2014 yılının favori minimalist ürünü olan bu satranç takımının yeni versiyonu üzerinde çalışıyoruz.

 

bauhaus el yapımı biblo

5- El Yapımı Ahşap Biblo (Baufolk)
Bu akımdan ilham alarak kendi çizgisinde yürüyen sanatçının el yapımı ürünleri dikkat çekiyor.